آزمون ها

آزمون های بین المللی و معتبر زبان آلمانی در سطوح مختلف به دسته های زیر تقسیم بندی می شوند:

1.آزمون گوته die Prüfung für das Goethe-Zertifikat : این آزمون در سطوح مختلف A1, A2, B1, B2, C1, C2 برگزار می شود و در بیشتر دانشگاهها و موسسات دارای اعتبار است. این آزمون در ایران نیز برگزار میگردد و باید از طریق سایت گوته اقدام به ثبت نام کنید. محل برگزاری فقط در تهران است.

2.آزمون Ö.S.D : این آزمون نیز در سطوح مختلف از A1 تا C2 برگزار می شود. یک مدرک رسمی زبان آلمانی، اتریشی و سوئیسی است که به منظور اخذ ویزای اقامت یا تحصیل در این کشورها الزامی می باشد. به این مدرک زبان مدرک دیپلم زبان اتریشی نیز می گویند. امتحان osd در سطح بین المللی شناخته شده است و امتحان ها در راستای چهارچوب مرجع مشترک اروپا می باشد. در ایران مراکز برگزاری این آزمون در تهران ، اصفهان و شیراز است

3. آزمون تلک TELC: از سطح ابتدایی A1 تا سطح پیشرفته C2 میتوان در این آزمون شرکت کرد.آزمون‌های مختلف TELC در بیش از ۳۰۰۰ مرکز در ۴۰ کشور دنیا برگزار می‌شود. این آزمون در ایران توسط سازمان سنجش در دانشگاه شهید بهشتی تهران در سطح A2 در حال برگزاری است، اما تمامی مدارک و گواهی‌های TELC توسط همین موسسه و دانشگاه FHM در کشور آلمان صادر می‌گردند.در حال حاضر موسسه ایرسافام نیز برگزاری کننده دوره های تلک است.

4.آزمون تست داف Test Daf: آزمون داف یکی از معروف‌ترین و معتبرترین آزمون‌های بین المللی زبان آلمانی برای تعیین سطح تسط بر زبان آلمانی است.تایج آزمون در قالب سطوح زیر که معادل سطح بندی اروپا است دسته بندی می شوند از جمله B2, C1, C2 : *سطح تست داف ۵ (TDN 5) *سطح تست داف ۴ (TDN 4) *سطح تست داف ۳ (TDN 3).

5.آزمون DSH: آزمون DSH آزمونی برای تعیین سطح زبان آلمانی است. ارائه مدرک DSH از سال ۲۰۱۰ به بعد برای پذیرفته شدن در دانشگاه های آلمان الزامی شد.قط دانشگاه‌ها آزمون DSH را برگزار می‌کنند. در نتیجه تعیین زمانبندی برگزاری این آزمون جزو اختیارات هر دانشگاه است. اگر شما می‌خواهید در این آزمون‌ها شرکت کنید باید با دانشگاهی که قصد پذیرش و تحصیل در آن را دارید، تماس بگیرید و زمانبندی دقیق آزمون را جویا شوید.نتایج آزمون DSH می‌تواند به صورت زیر باشد: B2: DSH ۱: ۵۷٪ C1: DSH ۲: ۶۷٪ C2: DSH ۳: ۸۲٪

تفاوت آزمون‌های DSH با TestDAF

اگر بخواهیم به زبان ساده تفاوت آزمون DSH و testdaf‌ را بیان کنیم، باید گفت که آزمون TestDaF یک آزمون استاندارد و جامع است که به صورت سراسری در همه کشورها برگزار می‌شود. عمده تفاوت آزمون DSH با آزمون داف در محتوای امتحانی آن‌ها است. آزمون DSH توسط دانشگاه‌ اجرا‌ می‌شود. در نتیجه امکان دارد آزمون گرفته شده در یک دانشگاه نسبتاً سخت‌تر از دانشگاه‌های دیگر طراحی شود. اما در مورد آزمون TestDaf این تفاوت در محتوا وجود ندارد و سوالات در همه‌جا یکسان است.